Tokadı Yemeden Çocuk Akıllanmaz! | Doğan Cüceloğlu

Tokadı Yemeden Çocuk Akıllanmaz!

Geçen gün “Aile İçi İletişim” konulu bir seminer verdim.  Konuşmamda “A” ve “B” adını verdiğim iki tür aile ortamından bahsettim. “A,” Tabak taşımak isteyen çocuğa, ‘sen çocuksun, kırarsın!’ diye izin vermiyor. “B,” çocuğun tabak taşımasına izin veriyor, eğer çocuğun eli ıslak ise ve tabak elinden kayıp düşerek kırılıyorsa, bunu bir öğrenme ortamı olarak değerlendiriyor. “A” özgüveni düşük, “B” özgüveni yüksek çocuk yetiştiriyor.

Konuşma boyunca beni tasvip etmeyen bir tavırla dinleyen asık suratlı, elli yaşlarında bir Bey, kahve arasında bana yaklaştı; yüzünde, ‘ben de seni bir şey biliyor sanırdım,’ diyen bir hayal kırıklığı ifadesi vardı. “Tabak kırdığım zaman babam bana iki tokat atardı, aklım başıma gelirdi. Tokadı yemeden çocuk akıllanmaz!” dedi.

‘Bu toplumun insanlarının ruhsal bozukluklarının hastalık kaynağı KORKU KÜLTÜRÜ ve siz onun temsilcisi ve taşıyıcısısınız! Lütfen İçimizdeki Çocuk kitabını okuyun,’ diyemedim. Ama sizlerle burada paylaşabilmekten mutluyum.

Doğan Cüceloğlu (31.01.2014)

Doğan Cüceloğlu Resmi Web Sitesi © 2005-2016
YASAL UYARI: Bu site 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapmaktadır. Sitemizde yayınlanan her türlü içerik, ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.