Biz | Doğan Cüceloğlu

Biz

Bu ülkede BİZ var mı?

Değişik

- Siyasi görüşte olanlar;

- Dini inanç taşıyanlar;

- Meslekleri yapanlar;

- Etnik kökenden gelenler;

- Müzik dinleyenler;

- Eğitim düzeyinde olanlar;

- Dil konuşanlar;

- Giyinenler;

- Kadınlar, erkekler

aynı BİZ içinde kendilerini görebiliyorlar mı?

BİZ olmanın iki yolu var:

A-    Bir üst güç, “ BİZ buyuz,” der ve onun dediğini olduğu gibi kabul etmeyeni cezalandırır. Böylece “korkudan biz” olurlar ve bu biz, MIŞ GİBİ BİZ olur. Korkulan güç zayıflayınca parçalanır; Ben-Sen olurlar.

B-    Her bir grup, kendinden farklı diğer grubun kendi olmasına saygılı bir üst değer keşfederek, bu üst değeri koruyarak, herkesi kapsayan bir BİZ oluşturur. Bu GERÇEK BİZ her bir grubun kendi yaşamında kendisi olarak var olmasının garantisi olarak görülür ve desteklenir, yaşatılır.

On yaşındayım; sapan taşıyla kuşa taş atıyorum. Bir Yörük kadını, “Atma oğlum,” dedi. Ben, “Ne var, bannak gibi güp güççük guş,” dedim Silifke şivemle. Okuma yazma bilmez Yörük kadını, “Oğlum, canın büyüğü küçüğü olur mu, Allah her birine bir can vermiş, vurma yavrum, günah” dedi.

Yıllar sonra, 42 yaşında bir bilim insanı olarak ne demek istediğini anladım. CAN bir üst değerdir ve kır çiçekleri gibi farklı ama ülkenin güzelliğini veren CANlarız.

(Doğan Cüceloğlu, 16 Mart 2014)

Doğan Cüceloğlu Resmi Web Sitesi © 2005-2016
YASAL UYARI: Bu site 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapmaktadır. Sitemizde yayınlanan her türlü içerik, ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.