Niçin Kitap Kapağını Veriyorsunuz? | Doğan Cüceloğlu

Niçin Kitap Kapağını Veriyorsunuz?

Facebook sayfamda şu cümle yayınlandı:

''Ona bir yaşam kurmayın; çocuğunuzun, kendi yaşamının mimarı olmasına yardımcı olun.''
- Doğan Cüceloğlu / Başarıya Götüren Aile – Ve bu yazının hemen altında kitap kapağının fotoğrafı yer alıyor.

(ilgili facebook sayfasına ulaşmak için tıklayınız)

Bir çok okur kitapla ilgili düşüncelerini yazmışlar; bir okurum, “Hocam dediğiniz her şeyi düşünerek ve beğenerek okuyorum; fakat kitap kapağı koymanızı antipatik buluyorum. Amacınız ne açıkçası anlamadım, ama "acaba ticarimi?" demekten de kendimi alamıyorum. Bu samimi soruya samimi bir cevap bekliyorum, lütfen.”

Bu okuruma üç nedenden teşekkür etmek istiyorum:

(1) İfadesindeki üslubun nezaketi ve olgunluğu;

(2) Zihninde beni koyduğu yer- değer verdiği, saygı değer bir yazar olarak bana baktığını anlıyorum;

(3) Peşinen hüküm vermeden önce bana yazma ve sorma ihtiyacı duyduğu için.

Kitaplardan alıntı yapma ve yayınlama fikri, ekibe yeni katılan Emre Pekçetinkaya arkadaşımızın girişimiyle gerçekleşmeye başladı. Ve büyük ilgi gördü. Okurlar arasında bir sohbet ortamı oluşmasına vesile oldu. Emre, kendi olanaklarıyla kitapların kapaklarını taratıp yazılarla birlikte kapakları da yayınlamaya başladı. İlk başta benim de aklımdan, bazı okurların aklına ‘ticari’ yorum gelir mi, endişesi geçti. Sonra düşündüm, hangi fikrin hangi kitaptan geldiğini bilme bakımından bunun yararlı olacağını düşündüm. Ve bu dönem içinde Remzi Kitabevi ile birlikte bazı kitaplarımın kapaklarını yenileme kararı aldık. Bu yenilik döneminde kitabı almak isteyen kişinin aradığı zaman kitabı daha kolaylıkla tanıyabilmesinde yararı olur, diye düşündüm. Ve kitap kapaklarını koyma fikrine itiraz etmedim.

Bir yazar olarak kitaplarımın okunmasını isterim; okunmasını istemesem, okunduğu zaman kitabın yararlı olacağına inanmasam, yazmak için emek vermezdim. Beni ilgilendiren, çok okunması; ama biri olmadan yani kitap tanınıp satılmadan, diğeri gerçekleşemiyor.

Okuruma bu açıklamayı yapma gereği duydum. Umarım yeterlidir.

Bir başka okurum, “Kitap kapağına dikkat çekmeniz acayip. Tanıtım için diye düşünebilirsiniz.. Ticari demek abes olmuş,” diyor. Bir diğer okurun dikkatini çekmiş, “Yeni kapak hayırlı olsun. Güzel olmuş,” diye yazmış.

Farkındayım, ben ne dersem diyeyim, her okur, kendi kanaatını oluşturup, kararını verecektir. Okurumun yazışındaki nezaket ve duyarlılık için tekrar teşekkür ederim.

Doğan Cüceloğlu (02.06.2014)

Doğan Cüceloğlu Resmi Web Sitesi © 2005-2016
YASAL UYARI: Bu site 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapmaktadır. Sitemizde yayınlanan her türlü içerik, ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.