Doğan Cüceloğlu Resmi Web Sitesi - Yazıları, Kitapları , Önerdiği Kitaplar, İnsan İnsana

Çocukları Nasıl Etkilediğinin Farkında Olmak

Bana yazan okurumun izniyle mektubunu paylaşıyorum.

“Hocam iyi günler. Ben 23 yaşında matematik öğretmeniyim. İyi bir Anadolu lisesinde okudum. Dershanede  öğretmenlerim ilk 10'a girmem için beni hazırlamak istediklerini söylemişlerdi ve her sayısal öğrencisi gibi tıp vardı hedefimde. Fakat okuldaki arkadaşlarım rekabet içinde olmamızdan ötürü şimdi fark ettiğim sinsi cümlelerle kendime zaten olmayan güvenimi baltalamış ve lise son senelerde ciddi bir düşüş yaşamıştım. Girdiğim sınavda orta halli bir puan alıp babamla olan konuşmalarımız sonucu İstanbul sınırları içinde bir üniversitede matematik okudum.

Tıptan vazgeçmiştim çünkü babam bana uygun olmadığını söyledi.

Endüstri mühendisliğinden vazgeçtim çünkü babam bana, mühendislik yapamazsın, İstanbul dışına çıkamazsın, dedi. “İlla mühendislik dersen sınava tekrar girer, İTÜ'de okursun,” dedi.

Yazının devamı için tıklayın...
 
 
Doğan Cüceloğlu'ndan Gözlemler...

Öğretmeni Emekli Eden Manzara

22 Temmuz 2014 Salı günkü gazetede haberi bu başlık altında okudum. Antalya Konyaaltı Endüstri Meslek ve Teknik Lisesi’nde 21 yıldır görev yapan, 35 yıllık tarih öğretmeni Ahmet Hilmi Kancı (57), geçen öğretim yılı sonunda derse girdiği sınıfta biri hariç tüm öğrencilerin uyuduğunu görünce emekliye ayrılmış. Kancı’nın emekli olması üzerine Eğitim İş Antalya Şubesi’nce veda töreni düzenlenmiş. Ahmet Hilmi Kancı’nın resminin altında şu açıklama yer alıyor: Sigarayı bile söndürmüyorlar. Öğrencilerin derslere verdiği önemin çok düştüğünü vurgulayan Kancı, “Okulun önünde sigara içen öğrencilerin yanlarına gittiğimde içmeyi sürdürüp ‘Okulun içinde içmiyoruz’ diye rahat cevap verebiliyorlar” dedi.

Bu haberi okuyunca değerli öğretmen Kancı’nın yıllarını verdiği mesleğinden hayal kırıklığı içinde mutsuz ayrıldığını görebiliyorum. Bunu gazete haberi yapmak toplum için önemli bir hizmet, böylece ben bu öğretmenimizin hayal kırıklığını öğrenmiş oldum. Acaba emekli olan öğretmenlerimizin yüzde kaçı bu tür hayal kırıklıklarıyla mesleklerinden ayrılıyorlar, merak ediyorum.

Ahmet Hilmi öğretmen hangi ideallerle öğretmen oldu, ne gibi mesleki mutluluklar ve hayal kırıklıkları yaşadı bilmiyorum. Ahmet öğretmenin mesleki mutluluğu ve hayal kırıklığı yaşamasını önemseyen eğitim sistemi içinde bir makam var mı acaba? Ben milli eğitimde etkili olsam, bunu görev edinen bir daire oluştururum. Her yıl emekli olan öğretmen ve yöneticilerle mesleki yaşamlarının değerlendirmesini yapar ve yıllar içinde oluşan değişimleri takip ederdim.

Biliyorum, okurlarıma hiç de makul gelmeyen bir düşüncem daha var. Kesinlikle Ahmet Hilmi öğretmeni yargılamıyorum; kendisine ülkeme hizmetleri için teşekkür ediyorum ve saygılar sunuyorum, ama şöyle düşünmekten de kendimi alamıyorum. Acaba, bu uyuyan öğrencilerle bir ilişki kurulsa ve onların kim olduğu, hayata bakışlarının ne olduğu, hangi tür ailelerden ne gibi beklentilerle okula geldiği, tarih dersi deyince ne bekledikleri ve ne anladıkları ve neden böyle algıladıkları araştırılsa, bir şeyler öğrenebilir miyiz?

Sigara içen öğrencilerin içtikleri sigarayı saklamaları mı önemli olan, yoksa nasıl bir yaşam bilinci içinde sigaraya başlayıp içmeye devam etmeleri mi? Acaba Antalya’da üniversitenin eğitim fakültesinden bir öğretim üyesiyle ilişki kurarak bu çocukları konu edinen bir yüksek lisans ya da doktora çalışması yapılabilir mi, olanakları araştırılsa… Antalya Üniversitesi buna ilgi duymuyorsa, duyan bir başka eğitim bilimci bulanabilir mi?

Öğretmen bizim öğretmenimiz. Çocuklar bizim çocuklarımız. Ne öğretmeni, ne de çocuklarımızı yargılayarak daha aydınlık ve insanca bir gelecek yaratamayız. Sorunlarımızı bilimsel bir gözle görüp, değerlendirip, sevgi ile çözüm ve hizmet fırsatlarını araştırmamız bence en akıllıca ve en dürüst seçim.

Bu akıllıca ve dürüst seçimi biz yapmazsak, bizim dışımızda biri gelip bizim için yapmaz. Unutmayalım; öfke ve yargılamanın olduğu yerde anlama ve sevgi gelişemez; anlama ve sevginin olduğu yerde de öfke ve yargılama olmaz.

Doğan Cüceloğlu (22.07.2014)

Diğer gözlemler için tıklayın...

TV Programı
Sosyal Medya
Sizden gelenler
Siz de bir şeyler yazmak için tıklayın...
Teşekkür
Alanda akademik kariyer düşünen biri olarak yurdumuzda böyle biri yetiştiği ve örnek olduğu için çok mutluyum. Eğer " mış gibi ...
Devamı...
Buğracan ACIBAL - 22.09.2014
 
İyi Ki Varsınız...
Sadece iyi ki varsınız demek istiyorum...

...
Devamı...
Leyla Hancı - 22.09.2014
 
Diğer yorumları okumak için tıklayın...