Doğan Cüceloğlu - Kitapları, yazıları, güncel konular hakkında görüşler ve videolar.
Kitaplar
Var mısın?
“Gençliğimde gergin, stresli, mutsuz günlerim çok oldu. Kendimi suçlu hissettiğim, değersiz gördüğüm dönemler yaşadım. Şimdi hayatım anlamlı, coşkulu ve şükür duygusuyla dopdolu…

Neden?

İçinde yaşadığım koşulların iyileşmesinden ...

Güncel
Kayseri'deki Çocuklarımızın Düşündürdükleri
Acı, kızgınlık, tiksinti ve nefret duymamak elde değil. Son iki gündür aklımdan çıkaramıyorum. Çok şükür toplum olarak çocuklarımıza sevgi, şefkat ve koruma duygusunu kaybetmemiş olduğumuzu yazılanlardan anlıyorum. Ama görmediğimiz, duymadığımız yerlerde çok acı çeken çocuklar olduğunu da biliyorum.

Dayak, tokat ve sopa ile olduğu zaman şiddet hemen görülüyor; ya sevgisiz, şefkatsiz, umursamaz aile ortamlarında solup giden, filizlenemeyen ruhlar; onları haber yapıyor muyuz? Dört, beş yaşında gözüne hüzün çökmüş çocuklar görüyorum çevremde. Çevrelerinde asık suratlı, soğuk, bıkkın, kaygılı ve öfkeli ...

* Daha sade sonuç elde etmek için çift tırnak kullanabilirsiniz.

Gözlemler
Ergende Cinsellik ve Baba Oğul Konuşması
Kitap fuarındayım, kitabını imzalatan anne 14 yaşındaki oğlunun babasıyla cinselliği konuşup konuşmaması ve konuşacaksa nasıl konuşması gerektiğin soruyor. “Bana bir not yaz, bırak,” diyorum ve hemen sorusunu yazıp getiriyor. İşte sevgi bu! Oğlunun sağlıklı gelişmesini ve tehlikelerden korunmasını istiyor.

Cinsellik konuşulmalı mı? Nasıl konuştuğunuza bağlı! Cinselliği sadece üreme organlarının çalışışı olarak tanıtmak ve organların anatomisini ve işleyiş tarzını anlatmak, bu konuda bilgi vermek, bana göre yetersiz ve yanlış bir yaklaşım. İnsan hayatında cinsellik çok hassas, çok yönlü ve derin bir konudur. Bilgi, duyarlılık ve konunun gerektiği saygı ile yaklaşmak gerek.

Birisi gelse dese ki, “Sana ne benim nasıl araba sürdüğümden; araba benim ...

Twitter
Doğan Cüceloğlu Resmi Web Sitesi © 2005-2016
YASAL UYARI: Bu site 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapmaktadır. Sitemizde yayınlanan her türlü içerik, ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.