Madalyonun İçi

Bazı öyküler o kadar derinlerde ki, insan ömür boyu farkına varmadan yaşıyor. Bu öykünün içinde evleniyor, karı koca oluyorlar. Sadece eş olmuyorlar, bu öykülerinin içinde anne baba, büyük anne büyük baba oluyorlar.

Öyküler uyumlu mu? Evlendiği kişinin öyküsü kendininki ile uyumlu mu? Bilmiyorlar! Bazen hayat bu karı koca için, bazen de onların çocukları için artık çekilmez hale geliyor. Bunalmış vaziyette bir psikologa, bir psikiyatra gidiyorlar.
İnsanların öyküleri ilgimi çekiyor, çünkü bu öyküler içinde yaşam anlamını buluyor. Ve bu öykülerden çok şey öğreniyorum.

Psikiyatrist Dr. Gülseren Budayıcıoğlu’nun MADALYONUN İÇİ kitabını okurken zenginleştim. Toplumdaki her kesimden insanımızın hikayelerini buldum, başta aşk ve ölüm olmak üzere insanlık halleriyle karşılaştım.
Fırsat bulduğunuzda okumanızı öneririm. Kendime sordum; bu kitabı okumanın kime ne yararı olur?

• Öncelikle anne babalara yararlı olacağını düşünüyorum. Temizlik manyağı ve mükemmeliyetçi bütün anne ve babaların okumasını isterim.
• Karı koca ilişkisinin sağlıklı olmasının önemini anlamak istiyorsanız; okuyun.
• Öğrencilerini anlayarak onlara ve onların velilerine daha yararlı olmak isteyen öğretmenlere öneririm.
• Kendini anlamak isteyen, yaşamının anlamlı ve doyumlu olmasını önemseyen herkese bu kitabı okumanın yararlı olacağına inanıyorum.
Bu kitabın bir yerlerinde muhtemelen kendinizi bulacak, kendinizle yüzleşeceksiniz. Bu hem zor hem de zevkli olabilir. Ama ne kazanacağınız önemli! İlişkilerinizi ve kendinizi daha zengin bir farkındalıkla anlamaya başlayacaksınız.

Madalyonun İçi
Doğan Cüceloğlu Resmi Web Sitesi © 2005-2016
YASAL UYARI: Bu site 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapmaktadır. Sitemizde yayınlanan her türlü içerik, ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.