Kör Uçuş

Temmuz 2006 ayının kitabı olarak Gültekin Yazgan'ın yazdığı, "Kör Uçuş" adlı kitabı öneriyorum. İstanbul: İletişim Yayınları, 2002. 252 sayfa.
Kitap arka kapağında şöyle tanıtılıyor:

"1939 Nisan'ının ilk günleriydi. İki ayı aşkın bir süredir yattığım Cerrahpaşa Hastanesi'nden taburcu olmuş, annemin kolunda çıkıyordum. Ne var ki, bu çıkış hastaneye gelirken geride bıraktığım yaşantıma dönüş değildi. Allahaısmarladık bile diyemeden ayrıldığım sınıfıma, kitaplarıma, defterlerime ve de aydınlığa geri dönmüyordum. Yarım kalan oracıkta yarım kalmıştı. Yeni bir yola çıkıştı bu: Kör uçuş başlıyordu."

Gültekin Yazgan, görme yeteneğini tamamen yitirdikten sonra başlayan yeni dönemi böyle tasvir ediyor. Kör Uçuş, körlüğü bir engel olarak kabul etmeyen, hayatını kör uçuş sırasında yeni baştan düzenleyen, bu arada dışarıdan ilk ve ortaokulu, liseyi bitiren, Ankara Hukuk Fakültesi'nden mezun bir avukat olan, öğretmen olarak 28 yıl çalışan Gültekin Yazgan'ın hayat hikayesini anlatıyor. Altı Nokta Körler Derneği'nin kurucuları arasında yeralan, kabartma yazı (Braille yazısını) ve normal yazı makinesini ve bilgisayarı kullanan, çeviriler yapan, kitaplar hazırlayan Gültekin Yazgan'ın dinamizmi, okuyucuya hoş bir yorgunluk da veriyor. Kör Uçuş bir anı kitabı olmasının yanı sıra, Türkiye'de yaşayan görme özürlülerin dünü, bugünü, yarını konusunda tartışma ve bilgileri içeriyor, görme özürlülerin yaşama, çalışma, iş koşulları, çevreyle ilişkileri ve onlar için söz konusu olan hukuki ve sosyal düzenlemeler hakkında bilgilere de yer veriyor.

Kitabı okurken insanın ne muhteşem bir potansiyel olduğunu bir kez daha gördüm. Kendini anlamış, kendi değerlerini keşfetmiş ve bu değerler üstüne bir vizyon kurmuş insanın ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha gördüm.

Bu kitap bana bir ilham kaynağı oldu.

Yazarı ve eşi Tülay Yazgan'ı İzmir'de ziyaret ettim ve gerçekten iç dünyamın zenginleştiğini hissettim. Tülay Yazgan muhteşem bir insan. Kitabı okurken lütfen onun perde arkasındaki görünmez varlığını hissetmeye çalışın.

Zihninizin ve gönlünüzün zenginleşmesi için bu kitabı okuyun.

Yazar: Gültekin Yazgan

Doğan Cüceloğlu (09/07/2006)

Kör Uçuş
Doğan Cüceloğlu Resmi Web Sitesi © 2005-2016
YASAL UYARI: Bu site 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapmaktadır. Sitemizde yayınlanan her türlü içerik, ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.