Önerdiği Kitaplar - Doğan Cüceloğlu Resmi Web Sitesi

  Önerdiği Kitaplar...

Hasta Toplumlar

 

  Gerçek Özgürlük’te ‘Sick Societies’ kitabından söz etmiştim; o zaman henüz Türkçe’ye çevrilmemişti. Bu kitabı şimdi Harun Turgut Hasta Toplumlar olarak çevirdi ve bir ay önce Buzdağı yayınladı. (Buzdağı Yayınevi; tel. 0312 219 77 98; info@buzdagiyayinevi.com) Yayınlanmadan önce kitapla ilgili benden bir yazı istediler ve önsöz olarak koydular. Bu önsözü aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

 

>>>>

Mutlu Aile Mutlu Çocuk

 

  Bu bir kitabın başlığı ve yazarı değerli meslektaşım Birsen Özkan. Kitabın alt başlığı, “Çocuğuyla Etkili İletişim Kuran Anababanın El Kitabı” diyor. (Final Kültür Sanat Yayınları tarafından basılmıştır.)

 

>>>>

Bir İlişki 50 Günde Nasıl Kurtulur?

Eşim Yıldız bu kitabın müsvedde halini okurken elinden bırakamamıştı. Kitap çıktı, ikinci kez okudu, yine çok beğendi.

Hangi kitaptan söz ediyorum? Ebru Tuay Üzümcü'nün, Bir İlişki 50 Günde Nasıl Kurtulur? Adlı kitabından söz ediyorum. Remzi Kitabevi'nden Nisan 2008 sonlarında çıktı.

>>>>

İki Kitap

İki kitap okudum; tesadüf, ikisinin yazarı da polis.

İlk kitabın yazarı Şevki Dinçal yaşam öyküsünü, İçimizdeki Yarın adlı kitabında (Yurt Kitap-Yayın, 2008) toplamış.

Okuduğum ikinci kitabı H. Hasan Yılmaz yazmış; kendisi polislik mesleği süresince suçlu çocuklarla temas içinde olmuş, bu çocukların durumu üzerinde düşünmüş, onlara yardım için programlar oluşturmuş, kısacası kendini vermiş biri. Suçlu Çocuk Yoktur ismini verdiği kitabında (Sistem Yayıncılık, 2008) anılarını, gözlemlerini, düşüncelerini ve nasihatlerini toplamış.

>>>>

Zamanın Daha Kısa Tarihi

Yazar: Stephen Hawking
Yayınevi: Doğan Kitap

Bizim dışımızda kendine özgü gerçekliği olan bir 'dünya' var. Bu dünyayı biz algılıyoruz ve anlam veriyoruz. Verdiğimiz bu anlam bizim davranışlarımızı yönlendiriyor.

Niçin anlam veriyoruz, anlam vermesek olmaz mı? Bizi anlam vermeye zorlayan birileri mi var?

>>>>

Sayfa [1] 2 3 4