Bugünü Yaşama Arzusu

Kabalcı Yayınları'ndan çıkan Irvin Yalom'un yazdığı ve Zeliha İyidoğan Babayiğit'in çevirdiği Bugünü Yaşama Arzusu: Schopenhauer Tedavisi adlı kitapta başrollerdeki kişilerden biri saygın ve usta psikoterapist Julius Hertzfeld, diğeri de eski hastası Philip Slate.

Her zamanki sağlık kontrollerinden geçtikten sonra kanser olduğunu ve günlerinin sayılı olduğunu öğrenen Julius hayatını sorgulamaya başlıyor: Acaba yaşamında belirgin ve kalıcı bir farklılık yaratabilmiş mi? Başarısız olduğu hastalara ne olmuş?

Julius, insanlarla ancak cinsellik yoluyla iletişim kurabilen, cinsel zorlantıları tarafından yönlendirilen eski hastası Philip'i arayıp buluyor ve yıllar sonra yeniden onunla görüşüyor. Yaptıkları pazarlık sonucunda, şöyle bir anlaşmaya varıyorlar: Philip sosyal becerilerini geliştirmek üzere Julius'un yönettiği grup çalışmasına katılacak; daha sonra Julius, görüşmedikleri uzun yıllar boyunca felsefi danışmanlık eğitimi alan ve artık bu işten geçimini sağlamak isteyen Philip'e mesleki süpervizyon (gözetim ve denetim) verecektir. Julius'un eski hastası Philip ise bunların karşılığında, kitaplarını okuyarak kendisini iyileştirdiği kötümser ve insansevmez filozof Arthur Schopenhaur konusunda Julius'u eğitecektir.
Kitap, Philip'in de bir katılımcı olduğu ve Julius'un yönettiği grup çalışmasının sürecini okuyucuya sunuyor. Aralarda sadece perde arkasındaki kahraman Arthur Schopenhaur'ın yaşamına değil, zaman zaman Philip ve Julius'un yaşamlarına da geri dönülüyor. Grup süreci bazı sürprizler getiriyor ve bazı sırlar ortaya dökülüyor. Birden bire bazı gerçeklerle karşılaşılıyor ve yüzleşiliyor.

Psikoterapist Irvin Yalom, gerçek olduğu belirtilen bu grup terapisini ustaca kağıda dökmüş. Arthur Schopenhaur felsefesinin iyi bir özeti yapılmış. Kitap akıcı ve sürükleyici bir şekilde yazılmış. Okuyucunun merakı kamçılanıyor. Bazı kısımlarda değerler, iletişim ve yaşam tarzı açısından tepki çekme olasılığı bulunsa da, bunun aynı zamanda okuyucunun sorgulama, değerlendirme ve karar verme becerilerini geliştirebilecek bir güç olduğu söylenebilir. Zaten kitap boyunca da bu sorgulama sürüyor.

Kitap, psikoloji ve felsefeyle ilgilenenlerce daha özel bir ilgiyi hak etse de, mesleki terimler bol bol kullanılmadığından ve herkesin anlayabileceği bir dilde yazıldığından, ilgilenen herkes okuyabilir. Hatta kitabı okurken, mesleki bir kitap olduğunu düşünmeyeceksiniz bile! Kitapta insan ilişkileri var!

Sabiha Kocabıçak (Aralık 2005)

Bugünü Yaşama Arzusu
Doğan Cüceloğlu Resmi Web Sitesi © 2005-2016
YASAL UYARI: Bu site 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapmaktadır. Sitemizde yayınlanan her türlü içerik, ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.