Suçlu Çocuk Yoktur

Kitabı H. Hasan Yılmaz yazmış; kendisi polislik mesleği süresince suçlu çocuklarla temas içinde olmuş, bu çocukların durumu üzerinde düşünmüş, onlara yardım için programlar oluşturmuş, kısacası kendini vermiş biri. Suçlu Çocuk Yoktur ismini verdiği kitabında (İstanbul: Sistem Yayıncılık, 2008; sistem@sistem.com.tr ) anılarını, gözlemlerini, düşüncelerini ve nasihatlerini toplamış.

Kitap dört bölümden oluşmuş ve her bölüm kendi içinde alt bölümlere ayrılmış. Kitap Hasan Yılmaz'ın kendi yaşamıyla ilgili bilgiler veriyorsa da, kurgu esas olarak suçlu çocuklarla ilgili gözlemleri ve etkileşimlerini anlatıyor. Bu süreç içinde değişik kaynaklardan elde ettiği bilgi, öykü ve gözlemleri de okurla paylaşmaya özen gösteriyor.

Bu kitap çok zengin bir kaynak!

Kimler için zengin bir kaynak?

Türkiye'nin sosyal bünyesini tanımak isteyenler için.

Bunlar kim olabilir?

Sosyologlar, psikologlar, öğretmenler, yargıçlar, savcılar, üniversite öğretim üyeleri, üst düzey bürokratlar, belediye üst yönetim kadrosu, tüm politik kuruluşlar ve politikacılar, polisler ve Türkiye'nin geleceğini önemseyen her anne ve baba.

Hasan Yılmaz bir polis olmaktan çok bir sosyal değişim ve sevgi misyoneri gibi bakıyor ve konuşuyor. Kendini mesleğine, mesleğini de bu çocukların hizmetine adadığı belli oluyor.

Kitap öyküler ve gözlemler kadar değişik kaynaklardan yapılan alıntılar yönünden de çok zengin. Türkiye'de sosyal araştırma yapacaklar için iyi kaynak kitap olacağını düşünüyorum.

İki ufak eleştirim var: Bunlardan ilki yayıneviyle ilgili; kitabın daha iyi bir editörlüğe, yapılandırmaya ve biçimlendirilmeye ihtiyacı var. Nerede yazarın kendi anlattığı bitiyor ve nerede başka bir kaynaktan alıntı başlıyor, çoğu kere ben anlayamadım. Ayrıca kitabın ismi çok akademik; Hasan Yılmaz'ı tanımasam bu isimde bir kitabı ancak suçlu çocuklarla ilgili bir araştırma yapacaksam elime alırdım.

İkinci eleştirim yazara; kitabın içinde çok nasihat var. Anlatılan olaylar, gözlemler birazcık bu konulara duyarlı insanı yeteri kadar düşündürecek güçte. Ayrıca nasihat bana sevimsiz ve zorlayıcı geldi.

" Hasan Yılmaz nasihat etmeyi neden bu kadar seviyor?" diye düşündüm. Polis olduğundan mı, yoksa baba olduğundan mı?

Belki her ikisinin de payı var, ama bence gerçek neden Hasan Yılmaz'ın çocukları çok sevmesi ve onları kötülüklerden korumak istemesi.

Suçlu Çocuk Yoktur
Doğan Cüceloğlu Resmi Web Sitesi © 2005-2016
YASAL UYARI: Bu site 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapmaktadır. Sitemizde yayınlanan her türlü içerik, ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.