Işıkla Yazılsın Sonsuza Adım...

(Bu ayın kitabını eşim Yıldız Hacıevliyagil öneriyor; onun çok etkilendiği bir kitap ve okurken benimle sık sık heyecanını paylaştı. Kendisinden rica ettim ve sizler için bu tanıtıcı metni yazdı. Doğan Cüceloğlu)

Yazar: Mehmet Coral - Yayınevi: Doğan Kitapçılık
Bu romanı okuma grubumuzdan bir arkadaşımın önerisi üzerine Ekim 2006'da okudum. Yazarı Mehmet Coral' ın adını, ilk kez arkadaşım kitabı önerdiğinde duyduğumu itiraf etmeliyim. Dolayısıyla okumadan önce romanla ilgili yüksek bir beklentim yoktu. Ancak, okudukça romandan çok keyif aldım, bitsin istemedim. Çok emek verilerek ve araştırma yapılarak yazıldığı daha ilk sayfalarından itibaren belli olan bu romanı, özelikle aşağıda özetleyeceğim içerik ilginizi çekiyorsa, okumanızı öneririm.

Romanda, Mimar Sinan ile günümüzden biri olan, yaşamında anlam ve coşku kalmamış Bulut Varlık'ın iç dünyası, yaşadıkları değişimler, farkındalıklar ve aşklar birbirine paralel bir kurguyla anlatılıyor. Bir yandan Mimar Sinan'ın "nereden" geldiği, "nasıl" adını sonsuza yazdırdığı ve dolayısıyla o dönem hakkında fikir sahibi oluyor, diğer yandan bugünün insanını temsil eden Bulut Varlık'ın iç dünyasında ve anlam arayışında bir yolculuk yapıyorsunuz. Yazarın kendi yaşam yolculuğundan süzerek bu kurgu içine kattığı zenginliklerle, zenginleşmeniz de cabası.

Kitap hakkında biraz daha fikir sahibi olmanız için kısa bir alıntı yapıyorum. Alıntı Bulut Varlık' ın, Mimar Sinan'la hayalinde gerçekleştirdiği sohbetten:

'Hey koca dost. Caminin dışında iç mekanda gördüğüm simetri mükemmeliyetini göremiyorum. Bu benim bakışımdaki zaaf mıdır, yoksa senin dehanın çıplak gözle görünmeyen bir yansıması mıdır?'

Şöyle mi derdi?

'İnsanın iç dünyası dış görünümünden çok farklıdır, Bulut Varlık. Giyim kuşam saklar insan bedenini gözlerden.

Çaputla, paçavrayla çirkinleşir; ipekle, kaftanla zenginleşmiş görünürsün.

Amma iç aleminin yoksulluğu ile zenginliği çok başkadır... Orada maddi dünyanın varsıllık ölçütleri bulunmaz... Aklını ve ruhunu ne denli 'bir' e yaklaştırabilirsen, aynı hızla ulaştığını görürsün, altın ışık pınarına...

Işıkla yazmak istersin sonsuza adını...

Ayrıca, sevgili Bulut, soru her zaman yanıtlardan önemlidir.

Doğru soruyu sorabilirsen, gerçeğe ulaşmak için kat edeceğin yolu kısaltırsın!...

Bir daha gezin bakalım kurduğum mekanlarda... Sonra içine dön ve doğru soruyu sormaya çalış. Yanıtlarını kendi verecek sorular sormaya başladığında, artık onları soracak muhatap da aramayacaksın...'

(Ocak 2007)

Işıkla Yazılsın Sonsuza Adım...
Doğan Cüceloğlu Resmi Web Sitesi © 2005-2016
YASAL UYARI: Bu site 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapmaktadır. Sitemizde yayınlanan her türlü içerik, ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.