Öğrenen Organizasyon Yolculuğu

Eylül 2006 ayının kitabı olarak Evrim Çalkavur'un, Öğrenen Organizasyon Yolculuğu: Bir Başarı Öyküsü adlı kitabını öneriyorum. İstanbul: Remzi Kitabevi, 2006. 163 sayfa.

Bu kitabın önsözünü ben yazdım; şöyle diyorum:

Önsöz:

İş yerinde mutlaka değişik sorunlar oluşur ve onların çözümü gerekir. Bu sorunlar çözülmez ve birbiri üstüne binerse verim ve çalışan memnuniyeti düşer.

Birileri çalışanlara sorunlarını nasıl çözeceklerini söylesinler mi, yoksa çalışanlar sorunları nasıl çözeceklerini kendileri öğrensinler mi?

Bir sohbet içinde Erol Erduran, "herkes öğrenmeyi seviyor, ama öğretilmekten hoşlanmıyor," dedi. Arkadaş sohbetinde söylenivermiş bu söz, insanla ilgili gözden kaçırılmaması gereken bir gerçeği ifade ettiği için, beni çok etkiledi.

Oyun oynarken öğrenen çocukların coşkusuyla sınıfta ders dinleyen öğrencilerin sıkıntısını karşılaştırın.

Bir eğitim sistemi insanın gelişmesini hedefliyor ve onu güçlü ve yetişkin biri olarak gerçekten yaşama hazırlamak istiyorsa öğretmek yerine öğrenme ortamı hazırlamaya önem verir. "İnsanların öğrenmeyi sevdiği, ama öğretilmekten hoşlanmadığı" gerçeği, eğitim felsefesinin temeli olmalı.

Doğası gereği yaşam sürekli öğrenmeyi ve gelişmeyi gerekli kılar. Öğrenmek ve gelişmek bir lüks değil bir zorunluluktur. Coşkulu, üretici ve verimli insanları yönetenler, çalışanlarına öğretmek yerine öğrenme olanağı sunanlardır.

Bu kitap, çalışanların sorunlarını çözerek kendilerine verimli ve coşkulu çalışma ortamlarını nasıl oluşturulabileceğini anlatıyor.

Verimli ve coşkulu çalışma ortamını çalışanlar nasıl oluşturacaklar?

İş yerinde "öğrenen organizasyon" sistemini uygulayarak.

"Öğrenen organizasyon" yaklaşımı uluslar arası üne kavuşmuş, felsefi ve bilimsel temelleri iyi irdelenmiş bir sistemdir. ABD, Avrupa ülkeleri, Malezya, Çin ve Türkiye'nin de içinde olduğu birçok ülkede uygulanmış ve her bir uygulamada başarılı sonuçlar alınmıştır.

Bu uygulamalarda başarının ölçütü nedir?

1- İş yerinin karlılığı;

2- Çalışanın memnuniyeti ve verimi.

İşinden usanmış ve sıkılmış insanların çalıştığı birçok iş yerinde "öğrenen organizasyon" uygulaması yeni ufuklar açacaktır.

"Öğrenen organizasyon" uygulamalarını bilimsel düşünceyle kurumlarını yönetmek isteyen eğitim ve iş liderlerine içtenlikle öneriyorum.

Şimdi bu önsözü yeniden okuduğumda eksik bıraktığım yönün farkına varıyorum; sanki kitap yalnız iş yaşamını ilgilendirir tavrı içinde bu önsözü yazmışım. Ama bu kitap yaşamın herhangi bir durumunda yönetici durumunda olan herkesi ilgilendirir. Örneğin, aileyi yönetme durumunda olan ana babaları, sınıftaki eğitim ortamını yönetme durumunda olan öğretmenleri, okulu yönetmekte olan okul müdürlerini, kentleri yönetme durumunda olan belediye başkanlarını ve her türlü dernek başkanlarını, vb.

Ama en önemlisi, kendi yaşamını yönetmek isteyen insanı.

Ve bireyin kendi yaşamını yönetmek için bu kitaptan yararlanabileceğini belirtmemiş olmam gerçekten bir eksiklik.

Keşke söylemiş olsaydım. (Keşkesiz Bir Yaşam İçin İletişim Donanımları adlı kitabının yazarına bu cümle yakışıyor mu? ☺)

Yazar: Evrim Çalkavur

Doğan Cüceloğlu (03/09/2006)

Öğrenen Organizasyon Yolculuğu
Doğan Cüceloğlu Resmi Web Sitesi © 2005-2016
YASAL UYARI: Bu site 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapmaktadır. Sitemizde yayınlanan her türlü içerik, ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.