Statü Endişesi

Ağustos 2006 ayının kitabı olarak Alain de Botton'un yazdığı ve Ahu Sıla Bayer'in Fransızcadan Türkçeye çevirdiği "Statü Endişesi" adlı kitabı öneriyorum. İstanbul: Sel Yayıncılık, 2005. 332 sayfa.

Kitabın arka kapağında şu tanıtım yer alıyor:

Bu kitap, hepimizin içini kemiren ancak pek nadir ifade edebildiğimiz bir korkuyu su yüzüne çıkarıyor: başkalarının bizim hakkımızda ne düşündüğü  korkusu.

Başarısızlığımızın toplum tarafından acımasızca yargılanacağı hissi. Bir başka deyişle bu kitap, evrensel bir endişeye, statü endişesine ayna tutuyor.

Alain de Botton, yine zarafet ve incelikle statü endişemizin nereden kaynaklandığını ve onu yenmek için neler yapabileceğimizi anlatıyor bize. Felsefecilerin, sanatçıların ve yazarların yardımıyla, statü endişesinin tarihsel öyküsünü ve tarih boyunca bu endişeyi yenmeye çabalamış hareketleri inceliyor. Toplumun acımasız yargılarına karşı kalkanlar edinen ve bu yolla mutluluğa ulaşmaya çalışan yalın ayaklı filozofların, üstsüz bohemlerin, komedyenlerin, şair ve ressamların bir resmi geçidini sunuyor okura.

Sonuç: bu kitap yalnızca eğlendirmiyor, düşüncelerimizi de kışkırtıyor. Felsefenin yardımıyla toplumsal kaygılarımızdan kurtulmamızı sağlayan, yürek hafifleten bir kitap.

Kitabı okuyanlar, belki yıllardır ruhlarını kemiren statü endişesinden arınmış olacaklar.

Benim "Başarıya Götüren Aile" kitabını okuyanlara özellikle öneririm; çünkü başarı beklentisinin arkasındaki sosyokültürel bağlamı ve bu bağlamdan gelen beklentilerin bireyin psikolojindeki etkisini çok iyi görebilme olanakları olacak.

Yazar: Alain de Botton

Doğan Cüceloğlu (06/08/2006)

Statü Endişesi
Doğan Cüceloğlu Resmi Web Sitesi © 2005-2016
YASAL UYARI: Bu site 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapmaktadır. Sitemizde yayınlanan her türlü içerik, ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.