İçimizdeki Biz | Doğan Cüceloğlu

İçimizdeki Biz

 

Sokağımız pis, ama evimizin içi temizdir. Eve girmeden ayakkabımızı çıkarırız, ama sokağa çöp atar, köşesine işeriz. Niçin?

Çünkü evimize biz bilinci içinde anlam verirken, yani 'bizim evimiz' derken, ne yazık ki, sokağa 'bizim sokağımız' diyemiyoruz. Neden diyemiyoruz? Çünkü bir toplum olarak henüz yaşamın dayanışma gerçeğini henüz kavrayamamışız.

İçimizdeki Biz, yaşamımızdaki dayanışma gerçeğinin temelidir. Bu gerçeği yaşayan insanlar birbirlerine güven duyarlar. Aile yaşamı, komşuluk ilişkileri, ekonomik ve politik yaşam bu güven üstüne kurulur. Böyle bir toplumda trafik ışığında motoru stop eden arabanın sürücüsüne yardım eli uzanır; çocukların ve toprağın geleceğine sahip çıkılır. Evlerin içi kadar sokakların ve kentlerin temizliğine de önem verilir. Dayanışma bilincinin olmadığı yerde, Sen-Ben Anlayışı hakimdir. Evrendeki dayanışma gerçeğinin fark edilmesi Biz Bilinci'nin temelini oluşturur.

Bu kitapta, Sen-Ben Anlayışı üzerine kurulmuş aile ve iş yaşamının sorunlarını irdeliyor ve çözümün Biz Bilinci'nde yattığının kanıtlarını veriyorum.

İçimizdeki Biz/ Remzi Kitabevi/ 1996

Bu kitap hakkında fikirleriniz belirtmek, yorum yapmak için bu satırı tıklayınız ve karşınıza çıkan forma, görüşlerinizi, konu kısmına kitabın adını ekleyerek yazınız!!!

Doğan Cüceloğlu Resmi Web Sitesi © 2005-2016
YASAL UYARI: Bu site 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapmaktadır. Sitemizde yayınlanan her türlü içerik, ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.