İçimizdeki Çocuk | Doğan Cüceloğlu

İçimizdeki Çocuk

 

Kişisel başarılarımdan en önemlilerinden biri, içimdeki çocuğun farkına vararak onunla zaman zaman konuşup oynaşabilmek oldu. Kimi kişi yaşamındaki her olumsuz olayda kendini suçlar, kimi başkalarını. Çevrenizdeki insanları gözleyin: kimi saldırgan, kimi pısırık, kimi yobazdır. Bazılarının sigara ve içki düşkünlüğü vardır diğerlerinin kızgınlık, karamsarlık ya da kıskanma gibi olumsuz duygulara tutkusu. Sağlıklı, dengeli ve mutlu kişi evliliğinde, işinde, yaşamının her yönünde sağlıksız, dengesiz ve mutsuz kişiden farklı davranır.

İnsanlar arasındaki bu farklar nereden kaynaklanmaktadır? İçimdeki Çocuğu tanımadan önce bu sorunun yanıtını tam bilmiyordum; ama şimdi biliyorum. İçimizdeki Çocuk yaşamımıza yön veren güçlü bir varlıktır. İçimizdeki Çocuk ve içimizdeki Ana-Baba, duygu, düşünüş ve davranışlarımızı sürekli yönlendirdiği halde, çoğu kez onların varlığından bile haberdar olmayız. Bu kitabımda, içinde yetiştiğiniz ailenin ve yakın çevrenin iç dünyamızı ve şimdiki duygu, düşünüş ve davranışımızı nasıl etkilediğini inceleliyorum.

Kitapta kendinizi tanımanız için alıştırmalar, testler, uygulamalar verilmiştir.

İçimizdeki Çocuk/ Remzi Kitabevi/ 1992

Bu kitap hakkında fikirleriniz belirtmek, yorum yapmak için bu satırı tıklayınız ve karşınıza çıkan forma, görüşlerinizi, konu kısmına kitabın adını ekleyerek yazınız!!!

 

Doğan Cüceloğlu Resmi Web Sitesi © 2005-2016
YASAL UYARI: Bu site 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapmaktadır. Sitemizde yayınlanan her türlü içerik, ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.