Hoş Geldiniz!!! | Doğan Cüceloğlu

Hoş Geldiniz!!!

Değerli Okurlar;

Gördüklerimi, düşündüklerimi ve yaptıklarımı paylaşmak için açtığım siteye hoş geldiniz.

Tüm uğraşılarımın bir tek amacı var: Türk insanının düşüncesinde bireyin önemini ön plana çıkarmak.

İnsanın bir birey olarak anlamlı, coşkulu ve özgürce yaşama çabasının kutsallığına inanıyorum.

Bir düşünür ve eğitimci olarak kırk beş yıllık meslek yaşamımın sonunda şu kanaate vardım: insanın bir birey olarak yaşamının önemsenmediği toplumlar kaybetmeye mahkumlar.

Bireyselliğimi kaybederek diğerleri gibi düşünmem ve inanmamın zorunlu olduğu durumlarda mutlu olamadım; o nedenle uzun süre herhangi bir ideolojinin bir parçası olamadım. Onlar gibi düşünme ve inanma zorunluluğu beni hep mutsuz etti ve o tür düşüncelere zorlandığım zaman kendimden uzaklaşıp, yabancılaştım.

Ülkemde, bir birey olarak insanın gelişmesinin önemsendiği aileler çoğunlukta olsun istiyorum; şimdi baskın olan geliştiren değil, kalıplayan aile.

Bireyin gelişmesinin önemsendiği eğitime katkıda bulunmak istiyorum; şimdi baskın olan kalıplayan eğitim.

Bireyin onurunu kaybetmediği bir iş yaşamına katkıda bulunmak istiyorum; şimdi baskın olan insanların değil, mevkilerin onurlandırıldığı bir iş yaşamı.

İnsanın bireyselliğine saygılı, insan insana bir toplumsal yaşama katkıda bulunmak istiyorum; şimdi baskın olan insana değil, çıkara önem veren bir toplumsal yaşam.

İnsanın anlamlı, coşkulu ve özgürce yaşama çabasının kutsal olduğu düşüncesine katılabilir veya katılmayabilirsiniz, ama bu sohbetin bir parçası olmanızı dilerim.

Sitenin kurulmasında emeği geçen, Polat Doğru, Barış Kızılkaya ve asistanım Sabiha Kocabıçak'a teşekkür ederim. Doğan Cüceloğlu

Doğan Cüceloğlu Resmi Web Sitesi © 2005-2016
YASAL UYARI: Bu site 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapmaktadır. Sitemizde yayınlanan her türlü içerik, ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.