Cumhuriyetimiz Kutlu Olsun!!! | Doğan Cüceloğlu

Cumhuriyetimiz Kutlu Olsun!!!

Değerli okurlarım,

Ben kişinin varoluş tarzlarını üç grup altında topluyorum:

1. Sen bilinci içinde varoluş: "Ne emrederseniz onu yaparım; benim başıma bir çoban gerekir, çünkü ben bir koyunum ve yaşamımı nasıl yöneteceğime aklım ermez," tutumu.

2. Ben bilinci içinde varoluş: "Ben ne emredersem onu yapmalısın; senin başına bir çoban gerekir, çünkü sen bir koyunsun ve yaşamını nasıl yöneteceğine aklın ermez," tutumu.

3. Biz bilinci içinde varoluş: Biz bilinci içinde varoluş üç farkındalığı yaşatır:    a. Ben varım; benim sınırlarım ve sorumluluklarım var. Kimse bunu görmemezlikten gelemez. Bir insan olarak yaşamıma devam edebilmem için benim var olduğumun kabul edilmesi, sınırlarıma ve sorumluluklarıma saygı gösterilmesi gerekir.    b. Sen varsın; senin sınırların ve sorumlulukların var. Kimse bunu görmemezlikten gelemez. Bir insan olarak yaşamına devam edebilmen için senin var olduğunun kabul edilmesi, sınırlarına ve sorumluluklarıma saygı gösterilmesi gerekir.    c. Ben ve sen etkileşim içinde olmak zorundayız; yani sen ve ben birbirimize mecburuz. Seninle etkileşim içinde olmak benim için bir seçim değil zorunluluk, senin benimle etkileşim içinde olman da bir zorunluluk.Sen, Ben ve Biz Bilinci üstüne, değişik kitaplarımda, özellikle, İçimizdeki Biz, Savaşçı, İletişim Donanımları kitaplarımda yazdım. İsteyenler bu kitaplardan daha geniş bilgi edinebilir. Burada benim Cumhuriyetimize bakış tarzımı ifade etmek bunu yazıyorum.

Bu ülkede yaşayan insanların, yönetenler (ben bilinci) ve yönetilenlerden (sen bilinci) oluşa geldiği bir tarihimiz var. İlk defa Cumhuriyetimiz din, dil, ırk ve cinsiyet tanımadan kendimizi kendimizin yönettiği bir yönetişim (biz bilinci) olanağı yarattı.Yönetişimi gerçekleştirebildik mi?Hayır!Peki, bu yönde mesafe aldık mı?Evet; hem de çok.Anababalarımız, öğretmenlerimiz ve kültür yapımız sen ve ben bilinci içinde olan insan yetiştirmeye devam ediyor; hem de kitle üretimi halinde. O nedenle bizim demokrasimiz henüz 'mış gibiliği' oldukça yüksek olan bir demokrasi.Ama sevgili Atatürk gönlümüze bir Cumhuriyet sevdası koydu. Biz Bilincine ulaşanlarımızın sayısı arttıkça Cumhuriyetimiz beslenecek ve güçlenecek.Peki ne diyelim Cumhuriyetimizi güçlendirmek için?Üç söylemimiz olsun:

1- Ben varım; kendime olan saygımı kaybetmemeliyim!

2- Sen varsın; bu toplumda dini, dili, ırkı, cinsiyeti ne olursa olsun, her bir kişiye olan saygımı kaybetmemeliyim!

3- Merhaba insan kardeşim; dini, dili, ırkı, cinsiyeti ne olursa olsun her bir insana, insan olduğu için, insan insana bir selam vermeliyim, ilişki kurmalıyım!

Doğan Cüceloğlu

Doğan Cüceloğlu Resmi Web Sitesi © 2005-2016
YASAL UYARI: Bu site 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapmaktadır. Sitemizde yayınlanan her türlü içerik, ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.