Doğan Cüceloğlu'ndan Haberler... | Doğan Cüceloğlu

Doğan Cüceloğlu'ndan Haberler...

Değerli Okurlarım,

Size daha önce yazmak istedim, ama birbiri peşi sıra gelen konuşma, konferans ve seminer faaliyetleri nedeniyle yazamadım. Bir fikriniz olması için bayram öncesi ve sonrası faaliyetlerimi söyleyeyim: İstanbul Bahçeşehir'de öğretmenlere "Başarının Öğeleri" başlıklı konferans, Küçükçekmece öğrencilerine "Başarı Yolculuğu" ve onların velilerine "Başarıyı Destekleyen Aile Ortamı" konulu iki ayrı konuşma, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine BÜ Mühendislik Kulübü davetlisi olarak ve İstanbul Teknik Üniversitesi Hazırlık Okulu öğrencilerine okul yönetiminin davetlisi olarak "Anlamlı, Coşkulu ve Güçlü Bir Yaşam Üstüne," konuşmalar yaptım. Ayrıca Ankara, Adana ve İzmir'de şirketlere "Biz Kültürü: Yaşam ve Ekip Olmak Bilinci" seminerini verdim.

Önümüzdeki iki hafta içinde programımda şu faaliyetler planlanmış durumda: Elazığ'da görev yapan tüm öğretmenlere dört seans halinde iki gün konuşacağım; konuşmanın başlığı, "Öğretmen Olmanın Anlamı, Coşkusu ve Gücü." Bu konuşmaları organize eden Final Dergisi Dershaneleri yöneticilerine ve işbirliğine açık olan Elazığ Valisi ve Milli Eğitim Müdürüne teşekkür ediyorum.

Gaziantep'te Özel Okullar Derneği'nin desteğinde yine öğretmenlere, "Başarının Öğeleri" başlıklı konferansımı vereceğim. Daha sonra Çanakkale'de, Karabük ve Safranbolu'da, Kastamonu'da, Tekirdağ'da öğrencilere ve onların velilerine ayrı ayrı birer konuşma yapacağım. Ve bu böyle Aralık ayında da devam ediyor ve göreceğiniz gibi oldukça yoğun bir faaliyet programı içindeyim.MektuplarDeğerli okurlarım, yazmış olduğunuz bütün mektupları okuyorum. Bazı okurlar mektuplarında benim kitaplarımla nasıl tanıştıklarını, bu kitapların kendi yaşamlarındaki etkilerini benimle paylaşıyorlar. Bu mektuplar bana müthiş inanç ve şevk kaynağı oluyor. Size teker teker yazamıyorum, ama sizlerin benim gözümde özel olduğunuzu lütfen bilin.

Bazı mektuplarda kişiler kendileriyle, eşleriyle, çocuklarıyla ilgili sorunları dile getiriyorlar ve bu sorunları çözmek için yardım istiyorlar. Lütfen şunu bilin ki, ben klinik psikolog veya psikoterapist değilim; muayenehanem yok ve hasta görmüyorum. Bana yazdığınız mektupları site yöneticisi Polat Doğru ve asistanım Sabiha Kocabıçak okumaktalar; bu tür yardım isteyen mektupları Sabiha yanıtlamaktadır; kendisi Psikolojik Danışma ve Rehberlik mezunudur ve danışmanlık alanında eğitimine devam etmektedir, mektubunuzda belirttiğiniz sorunun türüne göre sizi bir uzmana yönlendirecektir.

Bazı mektuplar, sorunların altında yatan sosyal ve felsefi konuları deşmektedir ve en çok istifade ederek okuduğum bu mektuplardır. Bu mektuplarda dile getirilen konuları ve tartışmaları saklıyorum ve ilerde teker teker ele almak istiyorum.Mış Gibi YaşamlarKitapla ilgili yorumlarınızı ilgiyle takip ediyorum. Bazı okurlar, kendi çevrelerinde gözlemiş oldukları "mış gibi" durumları yazıyorlar; bunları dikkatle okuyor ve biriktiriyorum.

Hemen hemen herkes, "Mış Gibi Yaşamlar"ın devamını bekliyoruz, diyor. Umuyorum, Eylül 2006 sonlarında doğru "NEDEN Mış Gibi Yaşamlar?" kitabı elinize geçer.Konferans ve konuşma davetleriBu sitedeki adresi kullanarak beni konuşma ve konferanslar için davet edebilirsiniz, ama çok yoğun bir takvimim olduğunu bilin ve "Takvimim müsaade etmiyor!" dediğim zaman lütfen anlayışla karşılayın.

Önceliklerim üniversite öğrencileri, öğretmenler ve veliler.

Ayrıca unutmayın, 67 yaş bitmek üzere ve ben artık on sene önceki gibi Türkiye'nin değişik yerlerinde birbiri peşine dört beş konuşma yapacak yaşta ve güçte değilim.Yeni kitap çalışmasıŞu anda ÖSS'ye hazırlanan öğrencilerin anababaları için bir kitap yazıyorum; kitabın adı, "Çocuğumun Başarısı İçin: Sınav Döneminde anababalık" adını taşıyacak. Sanırım kitap Ocak 2006'nın başında veya sonunda kitapçılarda olacak. Kitap çıktığı zaman size tabii ki bu siteden bildireceğim.

Bu ortamı sizinle gözlemlerimi ve düşüncelerimi paylaşmak için kullanmak istiyorum. Yakında yine yazmayı umuyorum.

Gönlünüzce dolu dolu günler diliyorum.

Doğan Cüceloğlu (15 Kasım 2005)

Doğan Cüceloğlu Resmi Web Sitesi © 2005-2016
YASAL UYARI: Bu site 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapmaktadır. Sitemizde yayınlanan her türlü içerik, ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.