Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun !!! | Doğan Cüceloğlu

Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun !!!

Değerli okurlarım,ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN.Benim gözümde en kutsal meslek öğretmenlik; sorumluluğu da, doyumu da o denli yüksek. Sevgiyle, şevkle öğretmenlik yapan öğretmen hanımlara ve öğretmen beylere dostluğumu sunuyor ve öğretmenler gününü kutluyorum.Geçenlerde okumayı bitirdiğim, Turgut Özakman'ın 'Şu Çılgın Türkler' kitabından Atatürk'ün Bursa'da öğretmenlere yaptığı konuşmayı burada sizlerle paylaşmak istiyorum.

30 Ağustos Zaferi'nden sonra Atatürk Bursa'da öğretmenlere konuşmuş ve şunları söylemiştir:

(Atatürk, İzmir Kız Lisesinde Öğretmen ve Öğrencilerle)

Öğretmen hanımlar, öğretmen beyler!Bugün barış görüşmeleri için Lozan'a davet edildik.Refet Paşa ve küçük bir birliğimiz, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ve onun gazi ordusunu temsilen İstanbul'dalar.Ve Lloyd George, Başbakanlıktan istifa etti.Hanımlar, beyler!Bu noktaya kolay gelmedik. Öğretmenlerimiz, şairlerimiz, yazarlarımız, uğradığımız felaketin bir daha yaşanmaması için o kara günlerin sebeplerini, nasıl kan ve gözyaşı dökerek kurtulduğumuzu, en doğru, en güzel şekilde anlatacaklardır. Bu vesile ile şehitleri tazimle yad edelim. Kurtuluşa emek vermiş asker sivil, kadın erkek, şehirli köylü, genç yaşlı herkesi minnetle selamlıyorum. Şunu belirtmeden geçemeyeceğim. Dünyanın hiç bir kadını, 'Ben vatanımı kurtarmak için Türk kadınından daha fazla çalıştım' diyemez.Ama bilelim ki bugün ulaştığımız nokta gerçek kurtuluş noktası değildir. Kurtuluşa ancak uygar, çağdaş, bilime, fenne ve insanlığa saygılı, istiklalin değerini ve şerefini bilen, hurafelerden arınmış, aklı ve vicdanı hür bir toplum olduğumuz zaman ulaşabiliriz.Öğretmenler!Ordularımızın kazandığı zafer, sadece eğitim ordusunun zaferi için zemin hazırlamıştır. Gerçek zaferi, cahilliği yenerek siz kazanacak, siz koruyacaksınız. Çocuklarımızı ve geleceğimizi ellerinize teslim ediyoruz.Çünkü aklınıza ve vicdanınıza güveniyoruz.***Turgut Özakman. (2005.) Şu Çılgın Türkler. Ankara: Bilgi Yayınları (s. 678-9.) 

Doğan Cüceloğlu Resmi Web Sitesi © 2005-2016
YASAL UYARI: Bu site 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapmaktadır. Sitemizde yayınlanan her türlü içerik, ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.