Ailede Çocuğa Yapılan Tanıklık | Doğan Cüceloğlu

Ailede Çocuğa Yapılan Tanıklık

Bu yazıyı, eğer okumadıysanız, 3 hafta önce yayınlanan “Siz Kimin Tanığısınız?” başlıklı yazıyı okuduktan sonra okuyun.

Ben varım çünkü benim bir tanığım var. Arkadaşlarımın olması, dostlarımın olması o nedenle önemli. Evlilik en önemli tanıklık sistemi; çünkü karı koca psikolojik olarak birbirlerinin en güçlü tanıkları durumundadır.

İçinde büyüdüğü aile tanıklık nedeniyle çocuk için hayati öneme sahiptir. Annelik, babalık o nedenle çok önemlidir. Bir arkadaşımın çocukluk öyküsünü sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bursa’nın bir köyünde büyümüş olan arkadaşım şöyle anlattı:

Altı yaşındayım, ama ailenin önemli bir bireyiyim, koyunlar bana emanet, koyun güderim, yani sorumluluk verilir. Bir gün annem evde aradığı bir şeyi bulamayınca, oğlum sen mi aldın, diye sordu. Anne ben almadım, dedim. Annem yine aradı bulamadı, oğlum emin misin, diye yine sordu. Yine, anne ben almadım, dedim. Aramaya devam eden annem, oğlum almadığından emin misin, diye yeniden sorunca kızarak sesimi yükseltip, ANNE BEN ALMADIM!!!, dedim. O sırada babam bizim olduğumuz odadan geçiyormuş; babamdan da çok çekinirim; ne oluyor, diye anneme sordu. Annem dedi ki, arıyorum bulamıyorum, ihsana soruyorum, oda ben almadım, diyor.

Babam bana döndü, gözümün içine bakarak, sen mi aldın oğlum, dedi. Ben almadım baba, dedim. Babam yürümeye devam ederken anneme baktı ve, ya bilmiyor musun, İhsan yalan söylemez, dedi ve çıktı gitti.

O an benim için çok önemliydi. Öyle bir şey oldu ki içimde, anlatması zor. “Babam bana güveniyor, babam bana inanıyor, ben yalan söylemem!”

Biliyor musunuz, Hocam, aklımdan yalan söylemek geçse, mezarında babamın kemikleri sızlar diye düşünürüm ve yalan söyleyemem. Babam bana güvendi. Babamı hayal kırıklığına uğratmak istemem. Babamı hayal kırıklığına uğratmak benim ruhumu yaralar.

Ailede nasıl tanıklık yaparsanız, neye tanıklık yaparsanız, ne zaman ve ne kadar tanıklık yaparsınız, çocuk o tanıklık çerçevesinde gelişir.

Kızım Elif anlattı. Vernon Benjamin Mountcastle adında bir nörofizyoloji profesörü ABD’de 1986’da Ulusal Bilim Madalyası almış. Bir gün öğrencilerinden biri sınıfta sormuş. Prof. Mouncastle demiş, ben bir inceleme yaptım, Amerika’da üç bin iki yüzün üzerinde nöroloji profesörü var. Niçin siz?

Prof. Mountcastle, kesin olarak bildiğimi söyleyemem, ama bir tahminim var, demiş ve ilave etmiş; annemden dolayı. Ben ilkokuldayken arkadaşlarımın anneleri çocuklarına, bugün öğretmenin sorusuna iyi bir cevap verdin mi, diye sorarlardı. Benim annem ise, Vernon, bugün öğretmene iyi bir soru sordun mu, derdi. Her gün bana, bugün öğretmene iyi bir soru sordun mu, diye sorardı. Ben iyi bir soru sormaya çok özen gösterdim. Annem benden bunu bekliyordu; iyi bir soru sormayı alışkanlık haline getirdim.

Evet, anne baba ailede çocuk küçükken neye tanıklık yaparsa çocuğun zihninde ve davranışında o gelişir.

Doğan Cüceloğlu (20.03.2011)

Doğan Cüceloğlu Resmi Web Sitesi © 2005-2016
YASAL UYARI: Bu site 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapmaktadır. Sitemizde yayınlanan her türlü içerik, ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.