Evde Disiplin | Doğan Cüceloğlu

Evde Disiplin

Çocuğun içinde yetiştiği aile ortamında disiplin olmalıdır; ailedeki herkesin, çocuk da dâhil, disipline ihtiyacı vardır. Birlikte yaşayan insanların ister aile, ister okul, ister şirket, ister şehir, ister millet olsun, disipline ihtiyaçları vardır.

İyi ve kötü disiplinden söz edebiliriz.

İyi türü, paylaşılan değerlerden kaynaklanan disiplindir. Ailede yaşayan değerler üzerine kurulu disiplin iyi disiplindir. Örneğin, hakkaniyet ailede çok önemlidir; kimse kimsenin hakkını yemez, özellikle güç sahibi anne ve baba bu konuda kendi aralarında olduğu kadar çocuklar arasında da çok duyarlıdırlar. Ailede biri, izin almadan, diğerinin rızası olmadan haksız yere diğerinin mekânını, zamanını, malını, parasını gasp ederse, ailedeki disiplin bunun hesabını sorar. Ve hak yerini buluncaya kadar sormaya devam eder.

Ailede sağlığa özen gösterme yaşayan bir değerse, yeme içme, spor, uyku konusunda ailede bir disiplin vardır ve bu disipline en yaşlısından en gencine kadar herkes uyar. Uyulmazsa o kişiden hesap sorulur, bir açıklama istenir ve sonunda ne yapıp edilir, disiplin yerini bulur ve ailedeki sağlıklı yaşam bir değer olarak yaşamaya devam eder.

Değerler üzerinde inşa edilen bir aile disiplininde aile üyeleri arasında güven vardır ve onun kadar önemli bir başka şey daha vardır; aile üyeleri arasında saygı. Saygı ve güven nasihatle, korkutup zorlama ile ailede veya herhangi bir toplumda oluşturulamaz. Saygı ve güven yaşayan değerler üstüne kurulu bir disiplin ortamında oluşur ve sürdürülür.

Disiplinin kötü türü, otorite durumuna bulunanın egosundan kaynaklanan disiplindir. Böyle biri kendisi sigara içer, ailede kimsenin sigara içmesine izin vermez. Kimse kimseye bağırmayacak, asık surat yapmayacak, der, ama kendisi sürekli asık suratlıdır. Korkuya dayalı bu disiplin ortamında saygı ve güven gelişemez.

Haftalık aile toplantılarıyla ailenizin yaşayan değerlerini keşfetmeye ve bir aile disiplini oluşturmaya başlayın; bu konuda dogancuceloglu.net’te yazılmış makalelerim ve tv programlarım var, onlardan yararlanın. Ayrıca, aşağıdaki kitaplarımı okumanızı öneririm:

1-      İçimizdeki Biz

2-      Onlar Benim Kahramanım

3-      Bir Kadın Bir Ses

Doğan Cüceloğlu (18.04.2015)

Doğan Cüceloğlu Resmi Web Sitesi © 2005-2016
YASAL UYARI: Bu site 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapmaktadır. Sitemizde yayınlanan her türlü içerik, ilgili sayfamıza link vermek koşulu ile yayınlanabilir. Aksi durumlarda yasal hakkımız saklıdır.